Hledání práceNejčastější chyby uchazečů o práci

Principy efektivního hledání
Hledání práce - obecná pravidlaOhodnoťte se správně

Při hledání nové práceí musíte začít ze všeho nejdříve sami u sebe. Je třeba reálně zhodnotit Vaše své znalosti a dovednosti. Neměli byste se přecenit ani podcenit. Pokud se přeceníte, budete mít problém získat pro Vás nabídku. Pokud se podceníte, můžete vykonávat práci, která nedosahuje Vašich kvalit, ale stále je to ta lepší z těchto dvou variant.

Nemít práci žádnou je situace s řadou negativních dopadů, nejen finančních. Proto pamatujte, že základním doporučením při hledání příležitostí na trhu práce je schopnost nepřecenit se. Na základě Vašich dovedností potom vybírejte odpovídající pracovní pozici.Vyvarujte se chyb v CV

S většinou zaměstnavatelů se poprvé „setkáte“ prostřednictvím svého životopisu. Dejte si proto s jeho napsáním práci. Moderní CV (curriculum vitae, životopis) je stručné a popisuje Vaše hlavní schopnosti a pracovní zkušenosti. Jeho součástí by měla být i fotografie.

Pokud jde o práci v kanceláři, tak nezapomeňte napsat veškeré Vaše dovednosti práce na počítači. Opravdu velmi důležitá je i gramatická bezchybnost. Jestliže se budoucímu potenciálnímu zaměstnavateli budete prezentovat gramatickými chybami, může to být právě ten důvod, proč se Vaším životopisem po pách vteřinách přestane zabývat.

Vaše Curriculum Vitae musí na první pohled zaujmout a neodrazovat. To může být docíleno mj. právě stručností, přehledností, příjemnou fotografií a absencí gramatických chyb. Jakmile je docíleno toho, tak je naděje, že si Vás personalista vybere a pozve k osobnímu pohovoru. Což je základní cíl při hledání práce. Dospět k osobnímu kontaktu s potenciálním zaměstnavatelem, kde si může udělat zaměstnavatel napřímo představu o Vás, ale stejně tak i Vy o něm.

Nespoléhejte se jen na úřad práce

Největší břemeno odpovědnosti za nelezení nové práce je na Vás. Úřad práce je rozhodně jedním z pilířů při hledání nového zaměstnání, ale nespoléhejte jen na něj, nenechávejte veškerou aktivitu na úřadu. Musíte vyvinout aktivitu i Vy sami. Zvláště pak, pokud chcete najít novou práci co nejdříve, je nezbytné rozvinout více metod hledá

Největší efektivitu má zpravidla hledání práce na internetu. Inzeráty jsou přehledně řazené, jsou jich tisíce a na každý z nich lze okamžitě reagovat. Samozřejmě se snažte využít i svoje známé – zeptejte se jich, zda neví o vhodném volném místě. A nepodceňujte ani hledání práce přes sociální sítě. I na nich lze práci najít.

Přiložením motivačního dopisu rozhodně nic nezkazíte

Při elektronické komunikaci nezapomínejte na strukturovaný a dobře napsaný motivační dopis. Prezentace Vaší osobnosti a pracovních kvalit tak bude ještě ucelenější a potenciální zaměstnavatel si ještě před pohovorem utvoří lepší obrázek, co mu můžete nabídnout. Vyvarujte se klišé, která píše každý. A naopak, zkuste být originální, občas i kreativní. Může to zaujmout. A to je to, co u motivačního dopisu hledáme.

Samozřejmě žádoucí je pozitivně zaujmout, proto se snažte stručně a výstižně formulovat věty. Snažte se popsat, čím se stanete pro firmu přínosem, co Vás k firmě přivádí, kde sjte narazili na její inzerát a proč se domníváte, že avizované pracovní místo by bylo vhodné právě pro Vás.

Rozvíjejte své dovednosti

Jestliže míříte výše, je třeba prokazovat se jak vyšším vzdělání, popř. I sebevzděláváním i po skončení formální školní výuky. Bez znalosti minimálně jednoho cizího jazyka se Vaše šance na úspěch rapidně snižují. Pokud jazykové znalosti nemáte, zapracujete na nich. Udělejte něco pro svůj seberozvoj, ať zatraktivníte svou pozici na thru práce a svůj obraz vůči zaměstnavateli. Přihlásit se můžete třeba na večerní nebo odpolední kurzy či si zaplatit soukromého učitele.

Na komunikaci se zaměstnavatelem se připravte

Pokud si Vás firma pozve na pohovor, připravte se! Zjistěte si co nejvíce informací o dané firmě. Je to Váš potenciální budoucí zaměstnavatel a měli bytse brát situaci vážně v tomto směru. Tak jako ona stojí oto poznat Vás na pohovoru, Vy si zase zjistěte informace i o firmě a její činnosti.

Na pohovoru prezentujte sebe sama jako silnou osobnost. Nikdy však neuvádějte lživé informace a nepřeceňujte se. Pamatujte, že po případném přijetí následuje dlouhá zkušební doba (zpravidla 3 měsíce) a je pravděpodobné, že případné nepravdivé informace se během ní projeví. Pak by mohlo jít o ztacené měsíce, které Vám práci pro Vás tejně nepřinesou. Mluvte proto sebevědomě, ale pravdivě.

Mějte jasno v tom, jaký chcete dostávat plat. Zjistěte si poto, jaká průměrná mzda se pro danou pozici objevuje a tím se řiďte. Při pohovoru nesmíte zapomenout na Vaše celkové vzezření. Dbejte na čisté a decentní oblečení, na upravené vlasy i příjemnou vůni.

Zaveďte si systém

Je velmi žádoucí si při hledání práce zavést systém. Zapisujte si, koho a kdy jste oslovili. Zároveň se neděste toho, že odpovědí je málo v poměru k počtu Vámi zaslaných zaslaných životopisů. Uchazečů je mnoho a hledání práce je běh na velmi dlouhou trať. Zvláště pokud chcete najít zaměstnání, se kterým budete spokojeni.

Díky zápiskům by se Vám však nemělo stát, že jednoho zaměstnavatele oslovíte dvakrát. Což se bez evidence stát lehce může. Zároveň můžete i připojit dotazování telefonem: Pokud posíláte CV elektronickou formou, cca za 2 dny do firmy zavolejte a optejte se, zda váš e-mail dorazil. Upozorníte tím na sebe. Ale bez přehledu, kam a kdy jste životopis poslali, by to nešlo.